TÁNC TAGOZAT


SZEPTEMBER:

- 2014/2015- ös tanévünk megnyitására a Paloma Rendezvényközpontban került sor, melynek az IDEA-mozaikok címet adtuk. Az idei évnyitó azért is volt különleges, mert különleges bemutatókat láthattak a frissen érkezett diákok: a táncbemutató mellett bárki megnézhette az IDEA-növendékeinek munkáit egy kiállítás keretében.

 

- Gólyatáborunk (mely a  Mókustábor nevet viseli) ebben a tanévben Jásdon került megrendezésre.  Már az odavezetõ úton gondoskodtak másodéveseink a jó hangulatról. A buszmegállóban való menetelõ énekléssel egybekötött kedves "összekovácsoló" feladatokat kaptak az elsõsök. A kétnapos tábor olyannyira jól sikerült, hogy a mai napig emlegeti mindenki, és a két évfolyam nagyon jó barátságot kötött. Mindenki nagyon jól érezte magát, a játékok, a beavatás, és az egymással való összekovácsolódás örök emlék marad.

 

- "Épülünk és szépülünk"

Az évnyitó és a gólyatábor megszervezése és lebonyolítása mellett hatalmas figyelmet szenteltünk intézményünk átalakítására is. Nem csak a vidám színektõl, elképesztõ dekorációktól lett sokkal otthonosabb iskolánk, hanem attól is, hogy mindez a saját kezünk munkája, mindenki kivette belõle a részét. Így tényleg olyan, mintha a második otthonunk lenne.

 

NOVEMBER:

- Idén is fennáll az intézmény és a Nemzeti Táncszínház közös együttmûködése,  mely a Beavató nevet viseli. A program magában foglal 4 - a Táncszínház által bemutatott - táncelõadást, valamint az elõadások elõtt felkészítõ, játékos és izgalmas drámaórákat, melyek segítenek, hogy még jobban ráhangolódhassunk az alkotók munkáira.

 

DECEMBER:

- Karácsonyt várva, az év utolsó hónapjának nagy részét a Diótörõ címû táncelõadásunk elõkészületei töltötték be. Ez alatt a közel 3 hét alatt sokat dolgoztunk: Csajkovszkij híres darabjának néhány stílusbeli átdolgozása is elõkerült, melyeket színes koreográfiákkal, valamint a dekorosok zseniális jelmez-és díszletötleteivel is igyekeztünk megtölteni. Idõnk jó részét a darabnak szenteltük ebben a hónapban. Egytõl-egyig aktívan részt vettünk minden feladatban, és maradandó élményekkel tértünk haza, hiszen a próbák alatt rendkívül jól szórakoztunk mindannyian.

 

- 2014. december 17-én adtuk elõ a csepeli Burattino Általáos és Szakképzős Iskola újonnan épült tornacsarnokában a Diótörõ címû zenés-táncos darabunkat. A történet eredeti vázát megtartottuk, viszont annyiban eredetivé tettük saját magunk és a közönség számára, hogy különbözõ táncstílusok jelentek meg az elõadás egyes részeiben. A baletten és a keringõn kívül megmutattuk a szerzõ (Csajkovszkij) eredeti zenéjének különbözõ átdolgozásait hip-hop, latin, és art jazz stílusban is. Bemutatónk sikerét tükrözte a csepeli óvodás és iskolás diákok ovációja és vastapsa, amely egy ráadás finálé táncot is megkövetelt magának.

 

- Idén sem múlhatott el az elsõ félév karácsonyi ajándékozás nélkül. Ebben az évben mindenki saját készítésû/díszítésû mamusszal lephette meg az általa kihúzott szerencsést. Nagyon szép mûvek születtek, amiket azóta is nagy szeretettel viselünk mindannyian! Az ajándékozást természetesen batyus svédasztalos menü kísérte. Miután mindenki jóllakott,  karácsonyi mozizás vette kezdetét a nagyteremben, amely a legkellemesebb zárás volt ebben a félévben, ami csak lehetett!

Mindenkinek kellemes karácsonyi ünnepeket és sikerekben gazdag boldog új évet kívánunk!

 

- A szünet után visszatérve újult erõnk teljében kezdetét vette a felkészülés a félévi vizsgaidõszakra, amit mindenki nagyon jó eredményekkel zárt - mind elméleti, mind pedig a gyakorlati téren.

 

FEBRUÁR

- A szünet után újult erõvel visszatérve egy Rembrandt-kiállítással nyitottuk a 2015-ös tanévet, amelyre a dekorosokkal együtt mentünk el a Szépmûvészeti Múzeumba. 

 

- Mint ahogy mások, mi sem tölhettük volna el igazán hangulatosan a februárt egy fergeteges farsangi buli nélkül. A beöltözõs összejövetelen különbözõ kategóriákból választhattunk, amelyek keretein belül szabadjára engedhettük a kreativitásunkat, táncosok és dekorosok egyaránt. Minden csapat igyekezett maradandót alkotni, és elkápráztatni a zsûrit jelmezével, egy rövid elõadással, illetve bemutatkozással. Az ünnep csak tetézte vidámságát a tombolasorsolással és annak nyereményeivel, a jelmezversennyel, valamint a sok finomsággal, amivel egymást örvendeztettük meg a buli során.

MÁRCIUS

 

-  A másodévesek számára a márciusi hónap már a vizsgaidőszak kezdetét jelentette, hiszen előrehozott OKJ-s szakvizsgát kellett tenniük termi keretek között. Az új komplex vizsgaszabályoknak köszönhetően a gyakorlati vizsgán a klasszikus baletten és a spicc technikán kívül pas de deux-t, majd történelmi társastáncokat, modern táncokat (art jazz, graham, limón), kortárstáncot, néptáncot és természetesen sznpadi táncot mutattak be a végzős diákok a vizsgabizottságnak. Idei vizsgánkon Szilágyi Zsolt táncpedagógus (a Nyíregyházi Művészeti Szakközépiskola tánc tagozatának vezetője), Szilágyi Zsoltné Újlaki Marianna táncpedagógus és Gyuris- Deme Krisztina táncpedagógus értékelte a színházi táncos szakvizsgákat. Az iskola képviseletében pedig Sallay Stefánia mesternő látta el a vizsgáztatási feladatokat.

 

ÁPRILIS

- A tánc világnapja alkalmából a tanrend és a tanárok helyett ezen a napon diáktársaink tartottak nekünk ízelítõt a hozzájuk közel álló táncstílusokból: a reggelt Gecser Eszter aerobic órája nyitotta, amely sikeresen felpörgette a hangulatot, majd Kiss Henrietta és Hunyadi Balázs teremtett igazi brazil hangulatot a teremben a szamba alapjainak megtanításával. Õket követte Forrai Regina és Géczy Roland, akik egy õrült jó részletet/kombinációt tanítottak meg nekünk a házi versenyre készített koreográfiájukból. A nap méltó befejezése volt, hogy ebéd után meglepetésként Tihanyi Ákos (a Madách színház koreográfusa) érkezett hozzánk, hogy egy szenzációs Bob Fosse koreográfiát adjon át nekünk.

 

- Tavaly nagy sikere volt a diákok körében a házi versenynek, így ez idén sem maradhatott el. Ebben az évben április 30-án került megrendezésre a Burattino Iskola tornacsarnokában Csepelen. A versenyre lehetett készíteni szóló, duó, trio, kis csoportos és nagy csoportos koreográfiákat bármely táncműfajban. A kreatív feladat azért is népszerű a diákok körében, mert olyan produkciókkal is színpadra állhatnak, mely műfajokat az iskolában nem tanulják, valamint betekintést nyernek a koreográfia készítés világába. Az eseményre 22 produkcióval neveztek a diákok amelyek között a táncpaletta majdnem minden műfaja képviseltette magát. A meghívott zsűri tagjai (Petrovics Sándor és Szombati Anett), valamint iskolánk képviseletében Sallay Stefánia mesternő zárt pontozással döntötték el a helyezetteket, valamint a különdíjas produkciókat.

 

MÁJUS- JÚNIUS

-  Az utolsó két hónap az első évfolyam számára sem volt könnyű feladat, hiszen az év végi vizsgákra való felkészülésen túl az évzáró műsorra is folyamatosan koncentrálni kellett. Az erőt próbáló időszakban volt, hogy a hétvégét is a táncteremben töltöttük, hogy mind a vizsgákon, mind pedig a színpadon a legjobb teljesítményt tudjuk nyújtani.  A másodévesek számára ez az időszak kiváltképp megterhelő volt, hiszen számukra az OKJ-s szakvizsga másik két vizsgafeladata is erre az időszakra esett. A szóbeli vizsgájuk június elején volt, ahol tánctörténetből és balett elméletből feleltek a bizottságnak.

- Év végi előadásunknak a Klauzál Gábor Budafok-Tétényi Művelődési Központ adott helyet.  Az előadás egyik része a másodévesek szakvizsgájának utolsó fázisa, a színpadi vizsga volt, ahol vizsgaszabályzatban meghatározott követelmények alapján mutatták be a két év anyagát. Az előadás másik része pedig a két évfolyam évzáró előadása volt. A felkészítő tanárok kiváló munkájának és a diákok szorgalmának köszönhetően egy fantasztikus előadást láthatott a közönség, amely a taps ovációkon túl a színpadi vizsgajegyekben is megmutatkozott. 


DEKORATŐR, LAKBERENDEZŐ TAGOZAT


SZEPTEMBER

 

- Évnyitó és IDEA MOZAIKOK c. kiállítás

Rendhagyó évnyitónk az Idea mozaikok c. kiállítás témájához kapcsolódva tanodánk táncos diákjainak előadásával indult. Az Idea mozaikok c. kiállításon dekoratőr és lakberendező diákjaink munkái voltak láthatóak. Kiemelt szerepet kapott a tűzzománc szakos diákok munkája során keletkezett " hulladékok" felhasználása, amely során új alkotások jöttek létre.

Dekoratőr és lakberendező diákjaink belekóstolhattak a kiállítás tervezés-rendezés-bontás feladataiba, így közös munkaként létrehozva, megépítve az IDEA MOZAIKOK-kat.

 

- Gólyatábor - Jásd

Jásdon, a vízimalom mellé épült táborban, gyönyörű és csendes környezetben ismerkedhettek leendő diákjaink tanodánk szellemiségével, valamint egymással és a másodévesekkel.

A játékos feladatok során sok mókában volt részük, melyek kedves és emlékezetes élmények maradtak.

 

- "Épülünk és szépülünk"

A festés, mázolás, alapozás és terem dekorálás a dekoratőr szakma része, sokszor a dekoratőr maga végzi el ezeket a munkákat. Diákjaink kipróbálhatták "élesben", amikor a  tanodában néhány oktatótermet felújítottunk.

Így nemcsak szemléletük bővült, hanem gyakorlati tapasztalatot is szereztek.

 

OKTÓBER

 

- Kezdődik a szakmai gyakorlat a Dicentra Reklámstúdióban

Ez a hónap főként a szakmai tapasztalat szerzéséről, az egyes szakterületek megismeréséről szólt a diákok számára. A tervezés és kivitelezés során mélyebb betekintést nyerhettek a reklámtábla, molinó, kirakatdekoráció, habbetűk, plakátnyomás...stb. rejtelmeibe.

 

- Kortárs Design a BÁLNÁ-ban

A Design Hét keretein belül láthattuk ismert és pályakezdő formatervezők, designerek és 

iparművészek alkotásait.  Nagy hatással voltak ránk a művek, nemcsak érdekesek, inspirálóak is voltak.

 

NOVEMBER

 

- Lechner, az alkotó géniusz

Látogatás az Iparművészeti Múzeumban, a szecesszió mesterének jubileumi kiállításán. 

Láthattuk eredeti építészeti terveit és rajzait, ornamentikus részletrajzait, Zsolnai kerámia elemeket. Ezek inspirációt is adtak diákjainknak.

 

DECEMBER

 

- Diótörő - összművészeti alkotás gyermekeknek bemutatva

Dekoratőr és lakberendező tanulóink nagy lelkesedéssel tervezték és készítették Csajkovszkij Diótörőjének jelmezeit és díszleteit. Az egyes jelenetek jelmezeit kreatívan és ötletgazdagon oldották meg. Sok részből állt össze, mint pl. diótörő baba, karácsonyfa, hópihék, királylány, királyfi jelmez, cukor dekor és jelmez, ajándékdobozok...stb. A jelmezek nemcsak szépek, praktikusak is voltak, könnyen táncoltak benne a diákok.

A közös munka a színházi táncos szak tanulóival jól sikerült, egy újabb csapatépítés is volt.

 

- Karácsony

A jól sikerült december 21-i előadást, melyet nagy örömmel fogadtak az óvodás és iskolás gyerekek, egy közös karácsonyi ünnepséggel koronáztuk meg. A saját készítésű ajándékokon kívül saját készítésű ételekkel és sütivel kínáltuk egymást. A táncterem mozivá alakult, ahol közösen néztünk karácsonyi filmeket.

 

JANUÁR

 

- Itt a félévi zárás!

A téli szünet után újult erővel vetettük bele magunkat a munkába, tanulásba, a félévi kipakolás a szokásos süti-nap keretein belül zajlott. Személyre szólóan értékeltük minden diákunk munkáját, tapasztalatot gyűjtve az elhangzott építő kritikából.

 

FEBRUÁR

 

- Rembrandt és a holland "arany évszázad" festészete

Közös múzeumlátogatást tettünk a Szépművészeti Múzeumban a művészettörténet tanárnő 

"idegenvezetésével". 

 

- Farsang -Sztárok a diákok.

Egy fergeteges farsangi bulit tudhatunk magunk mögött. Idén a hírességek bőrébe bújva mutatták meg a diákok, ők kivel, vagy épp kikkel szimpatizálnak a legjobban a "celebvilágból". Különböző kategóriákon belül kellett csapatokat alkotni, majd egy-egy rövid produkcióval bemutatkozni a többiek előtt. A tanári kar visszarepült az időben - ők óvodás emlékeiket vették elő. Ennek a napnak a fő programja az eszem-iszom, dínom-dánom, móka és kacagás volt, a végét pedig a tombolahúzás zárta.

 

MÁRCIUS

 

- Tavasz a tanodában

Nemcsak a termeink kaptak tavaszi vagy húsvéti színeket, a feladatokat is szezonalisra hangoltuk

 

ÁPRILIS

- Kint voltunk a Construma Nemzetközi Építőipari Szakkiállításon

Az építés időszakában láttuk a különböző szakmunkákat, a kiállítási rendszerek (octanorm) felépülését és érdekes ötleteket. Az itt megszerzett ismereteket már a vizsgán is kamatoztathatták a tanulók

 

MÁJUS

 

- Kiraktuk a kirakatba!

A Kirakhatod  a kirakatba c. Kiállításon idén is sikeresen részt vettünk, Papp Ráchel diákunk 

Pitypang c. kirakatával pályázott.

A helyszín a Paloma Művészeti Galéria egyik vitrinkirakata volt.

 

 

JÚNIUS

 

-Hisz ez organikus! - ökotermékek mindenkinek

Másodikos, végzős diákjaink vizsgakirakatainak a bemutatásával zárult az év. Idén is nagyon sok kreatív és lenyűgöző munka készült, melyek igazán szép gyümölcsei lettek a hosszú és kitartó munkafolyamatnak.